تبلیغات
تــبادل کتاب - نظریه روانشناسی درمورد حجاب

تــبادل کتاب

هدف : تهیه ی کتاب های درسی رایگان برای همه.
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

نظریه روانشناسی درمورد حجاب


از آنجایی که زیر بنای شخصیت انسان و همچنین نوع رفتارها و عملکردها را روان تشکیل می دهد و مشخص می سازد توجه به بهداشت و سلامت آن از امور ضروری است. از آنجا که روح و روان انسان ریشه در خلقت الهی او دارد ، حجاب و حیاء ریشه در سلامت روان دارد. بی حجابی و بی عفتی و رعایت نکردن اصول روابط زن و مرد از علل اساسی بروز بیماری های روانی است . نبود حریم میان زن و مرد و آزادی معاشرت های بی بند و بار ، هیجان و التهاب های جنسی را فزونی می بخشد. برای اینکه آرامش روانی زنان و مردان محقق شود و در پی آن بهداشت روانی جامعه تحقق یابدو بیماریهای روانی تشدید و به وجود نیاید ، باید زنان به حجاب و مردان به اصول اخلاقی و ارزش های الهی پایبند شوند.

شهید مطهری در پاسخ به این سئوال که چرا زن باید خودش را از غیر محارم خود بپوشاند  می گوید :

اولین خاصیتش خاصیت روانی است یعنی آرامش روانی .لذا از کارکدهای مهم فردی و اجتماعی حجاب پدید آوردن بهداشت روانی است.

حجاب و آرامش روانی

رعایت حجاب در سلامت و پاکی اجنماع مؤثر است. حفظ پوشش مناسب از جانب زنان از تحریک مردان جلوگیری نموده و همین امر موجب آرامش روانی برای مردان جامعه خواهد بود. با توجه به اینکه سلامت روانی در سلامت جسمی تأثیر مستقیم دارد .دکتر الکسسین کارل و دکتر ویل کارنگی در کتابهای خود می گویند : هیجان و تحریکات روانی ، عامل عوارض جسمی همچون بیماری زخم روده می باشد و همچنین توماس اکمبس می گوید : لذت های جسمانی در اول کار بر ما لبخند می زنند ولی عاقبت نیش زهر آلود خود را در روح ما فرو برده و هلاکمان می کنند.

پس با ارتباط سلسله واری که حفظ پوشش و سلامت جسمی و روانی فرد با یکدیگر دارد ، نقش زنان در حفظ سلامتی و بقای اجتماع با رعایت پوشش مناسب مشخص می شود.

به علت تأثیر زیاد آن در استحکام خانواده به عنوان پایه و اساس اجتماع و نیز تأثیر آن در ساخته شدن فرزندان با تربیت صحیح و پاک نگه داشتن محیط اجنماع از عوامل تحریک آمیز حیوانی.

از طرفی نیز با رعایت حجاب ریشه بسیاری از تفاخرها ، تکاثرها ، اسرافها ، تحریک های بی موقع در اجتماع کنده خواهد شدو بذر فساد خشکیده خواهد شد.یامهـــــدی ادرکنی


طبقه بندی: روانشناسی، حجاب،
برچسب ها:نظریه روانشناسی درمورد حجاب،

[ یکشنبه 1393/09/9 ] [ ساعت 16 و 02 دقیقه و 25 ثانیه ] [ عاشق حجابمم ]

[ نظرات() ]