تبلیغات
تــبادل کتاب - دیدگاه شیعه وسنی در رابطه با نامحرم

تــبادل کتاب

هدف : تهیه ی کتاب های درسی رایگان برای همه.
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
دیدگاه شیعه وسنی در رابطه با نامحرم این است که زن باید غیر از صورت و دستان تا مچ سایر قسمت های بدن خود را بپوشاند. البته شافعیه معتقدند که صورت و دستان را نیز باید از نامحرم بپوشاند.
برخی از اهل سنت معتقدند که زن در خلوت و تنهایی باید بین ناف و زانوهای خود را بپوشاند، مگر موارد ضروری مانند حمام و ... ولی شیعه چنین نمی گوید.
بیش تر اهل سنت می گویند که زن مسلمان در برابر زن غیر مسلمان، باید تمام بدن خود به جز صورت و دست ها را بپوشاند که شیعه چنین نمی گوید.
حنابله می گویند در نماز زن باید تمام بدن به جز صورت را بپوشاند، ولی شیعه و برخی از اهل سنت می گویند در نماز برای زن پوشیده بودن صورت و دست ها تا مچ واجب نیست.
حنابله می گویند: زن مسلمان باید در برابر زنان دیگر، چه مسلمان باشند یا کافر، از ناف تا زانوها را بپوشاند، ولی نوع فقهای شیعه می‌گویند زن در برابر زنان، باید عورتین خود را بپوشاند.
اهل سنت می گویند: زن در برابر محارم مرد مانند پدر، برادر و... باید از ناف تا زانوها بپوشاند، ولی بیش تر فقهای شیعه می‌گویند پوشاندن عورتین کافی است.
البته در رابطه با پوشیده بودن بدن زن در برابر مردانی که محرم او هستند، در بین اهل سنت نیز اختلاف است. مالکیه می گویند فقط می‌تواند صورت و دست و پا و سر و گردن را نپوشاند . سایر قسمت‌های بدن را باید بپوشاند. (1)
تفاوت های جزئی دیگری بین فرقه های اسلامی وجود دارد که باید به کتاب های مربوطه مراجعه کرد .
پی‌نوشت:
1. الفقه علی المذاهب الاربعه، ج 1، ص 190- 192 ، عبدالرحمن الجزیری .
طبقه بندی: حجاب، شیعه و سنی،
برچسب ها:دیدگاه شیعه وسنی در رابطه با نامحرم،

[ سه شنبه 1393/09/4 ] [ ساعت 17 و 56 دقیقه و 00 ثانیه ] [ عاشق حجابمم ]

[ حجـــابیم() ]